Dreamer a já po posledním společném tréninku
Tak kurz je celý za mnou. Celé tohle dobrodružství bylo pro mě extrémně přínosné. Ani neumím vyjádřit jak moc mi to dalo, ale nejen informací a vědomostí, ale také, co se týče holistického přístupu ke koním a vůbec k mému přístupu k nim a možná i vůbec k životu :). Nechci, aby to znělo přestřeleně, ale lidé které jsem za ten týden potkala mi dali hrozně moc pozitivní energie (na kterou nevěřím!) :D.
Dnešní článek tedy není standardní reportáží z všechních dnů na kurzu, ale ráda bych v něm shrnula pár věcí, které jsem si odnesla a které bych vám chtěla sdělit v pár krátkých odrážkách. Navíc mi během kurzu přišlo pár dotazů, na které jsem neměla prostor odpovědět a tak bych ráda využila tohoto shrnutí, a to hlavně proto, aby se o daných tématech dočetlo více lidí, než jeden tazatel na facebooku :). Měli jste proklatě dobré dotazy, tak to holt musím vytroubit do světa :).
Nuže tedy započněmež:
Ustájení koní:
Pokud se Vám někdy někdo bude snažit nabulíkovat, že sportovní (dobře vypadající a zdravé) koně nelze mít ustájené jinak než v boxe, max. s výběhem, pak mu pošlete tento článek a rozhodně mu to pořádně vytmavte! Je to HOVADINA! Equi Smart toho budiž jasným důkazem. Je to místo, kde najdete pro 20 koní jen 3 boxy, a to jen pro případ karantény, či případného ošetření. 90% úrazů a nemocí jsou koně schopni hravě zvldánout venku. Všichni jsou tedy ustájení formou 24/7 ve stabilních stádech, na velkých prostorách s nonstop přístupem k vodě, senu a lizu a volně přístupnými přístřešky. Všichni koně jsou klidní, vyrovnaní a když je berete z pastvy, nemáte pocit že vedete soudek plný střelného prachu - nemají proč být ve stresu, když se jim krásně žije. Co více si koně mohou přát (možná ještě paddock paradise, ten bude prý příště :D ). Navíc všichni tito koně jsou sportovní teplokrevníci a někteří z nich i závodí (parkur, drezura, military).
Bosonozí sportovci:
I sportovní teplokrevníci mohou chodit naboso ve všech terénech. Případně se jim dají vždycky nasadit botičky, které jsou šetrnější než podkova (hlavně proto, že se dají sundat bez poškození kopyta).
Krmení koní:
Pokud se domníváte (stejně jako já před týdnem), že třeba pro růst svalové hmoty musíte koně krmit kvalitním, specializovaným koncentrovaným krmivem, tak vězte, že opak je pravdou. Koně jsou schopni vyrůst a žít pouze na trávě a seně. Pokud do nich budeme cpát hory koncentrovaných krmiv, bez ladu a skladu, pak se nemůžeme divit, že naši miláčci trpí na koliky, či laminitidu. Vězte, že někdy je méně více. Podrobnější info u vašeho biologa, případně u Tessy až dorazí na nějakou kliniku :).
Hloboko, dolů a kulatě (LDR - low, deep and round):
Metoda u nás také známá jako rollkur - NIKDY! NIKDY! NIKDY! Zničíte tím koni úplně celé tělo... prostě to nedělejte a máte-li trenéra, který Vás k tomu vede, pak ho vykopněte a najděte si jiného :).
Proč jsem najednou změnila názor na klasickou/akademickou drezuru?
Pořád si myslím, že akademické ježdění, či klasická drezura je dobrá cesta. Nicméně je postavená na umění starých mistrů, kteří pracovali s konstitučně dosti odlišnými koňmi (krátké silné hřbety a nohy, kratší krky - prostě konstitučně stabilnější koně), oproti dnešním moderním teplorekvným plemenům (dlouhý slabý hřbet, krk i nohy), která se bohužel dost často šlechtí tak, že je drtivá většina koní hypermobilní a velice křivá. Tyto metody obvykle pracují s přílišným ohnutím koně při viku, kterým se snaží koně časem přimět k ustálení váhy na středu, což u moderních plemen není příliš funkční (ale určitě to fungovat může - záleží na konstituci koně).Zaměřují se primárně na přenos váhy na zadní končetiny - to je samozřejmě v pořádku, ale trochu zapomínají na končetiny přední... které jak víme, koně také potřebují.... Nicméně pokud bych si měla vybrat cokoliv jiného, bude to určitě nějaká verze akademie nebo klasiky :).
Dreamer a já - hledání vertikální rovnováhy (jak ze země, tak ze sedla)
Angličtina
Bojíte se vyjet na kurz kvůli jazyku? Nebojte se! Na kurzu, na kterém jsem byla byl pouze jeden rodilý mluvčí (Tanni - US), která má však tak silný arizonský přízvuk, že v podstatě rodilý mluvčí není :D. Výhoda těchto akcí je v tom, že se všichni snaží mluvit jednoduše. Stačí se tedy našprtat základní slovník (anatomii, biomechaniku, pomůcky, koně, výstroj...), který určitě víte, že budete potřebovat. Spoustu věcí totiž uvidíte a ucítíte a nemusíte na 100% jasně vědět, o to je - prostě sval na krku, šlacha na noze nebo část kopyta.
Názor na "vysokou ruku":
Karin vysokou ruku nepoužívá a nevidí k ní důvod. Nicméně na kurzu jsem se setkala s Carlou, která pracovala přímo s Philippe Karlem (propagátor tohoto stylu) a to na měsíční bázi po dobu tří let. Říká, že toho rozhodně nelituje, naučila se toho spoustu a myslí si, že tato metoda může být velice efektivní, ale zároveň se může v nezkušených rukou extrémně zvrtnout a zničit spoustu práce. Na svých kurzech tuto práci vůbec nevyučuje a nedoporučuje, ale ve zkušených rukou by ji úplně nezatracovala.
Kůň se musí obsednout brzy:
Ani náhodou. Je fajn s koněm začít pracovat kolem 2-3 let ze země (do té doby by měl mít dětstí na pastvě s dalšími koňmi) na jeho vertikální rovnováze. Hezky pomaloučku polehoučku, v malých dávkách (5-15 minut). Ve 3-4 letech je možno začít pracovat ze země trochu více a možná na koně i párkrát sednout, aby se seznámil s váhou jezdce v sedle a třeba udělal pár krůčků vpřed. S opravdovou prací a přiježďováním, ale v EquiSmart (a nejen zde) začínají až kolem 5. roku věku a to z jednoduchého důvodu - do té doby nemá kůň zdaleka srostlou a stabilní kostru. Navíc je složité (a drahé) u těchto rostoucích koní hledat a pasovat sedla každých pár měsíců. Pokud však nebudete mít padnoucí sedlo, budete si ničit koně velice záhy a zbytečně.... ale o sedlech zase jindy (snad s Georgie Welge) :).
Kurzy? BUDOU!
Pokud se mi podaří najít volný termín, který bude sedět jak Karin, tak Tesse tak je mám určitě v plánu pozvat do ČR. Nicméně ne dříve než příští rok, do té doby se obávám, že jsou obě plně vytížené. Nicméně na podzim snad začneme prvním kurzem s Georgie Welge, která už 12 let pasuje sedla :).
Co bude dál?
Kromě kurzů je mým dlouhodobým cílem přinést informace, které jsou "za hranicemi" sem a snad jednou i vybudovat něco jako je vzdělávací centrum. Uvidíme jak vše bude, ale plány jsou velké... slevit z nich můžu přeci vždycky :).
Osobně mám v plánu se do Holandska ještě podívat (a ne jednou) a začít se vážně zabývat metodou, kterou Karin vyvinula (4Dimenssion Dressage), a to nejen po stránce teoretické, ale také praktické a snad časem začít informace předávat i dál, ale k tomu je ještě obrovský kus cesty a spousta práce. Do té doby, ale hodlám pracovat na "importu" odborníků a pořádání akcí, klinik a workshopů, vše pod hlavičkou Equitopia.
Prostě toho je předemnou veliká spousta!
Máte-li jakékoliv dotazy, neváhejte se na mne obrátit, ať už na našich facebookových stránkách nebo pomocí kontaktního formuláře na webu, či přímo zasláním emailu. Budu ráda za jakékoliv Vaše podněty :)
Hana Drahošová
Další články ze série equismart:
2018-06-18: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, první den
2018-06-17: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, nultý den
2018-06-19: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, druhý den
2018-06-20: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, třetí den
2018-06-21: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, čtvrtý den
2018-06-22: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, pátý den
2018-06-23: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, šestý den
2018-06-25: EQUITOPIA - EquiSmart - Kurz, Train the trainer, 18.-23.6.2018, SHRNUTÍ
2018-09-16: EQUITOPIA - Equi Smart - Kurz, Intensive Week II, 16.9.2018
2018-09-17: EQUITOPIA - Equi Smart - Kurz, Intensive Week II, 17.9.2018
2018-09-23: EQUITOPIA - Equi Smart - Kurz, Intensive Week II, 21-22.9.2018