Chceme-li být úspěšným koňským trenérem (Straightness training) je důležité znát koňské smysly. Koně pomocí nich rozpoznávají své okolí. Stejně jako u lidí můžeme rozdělit koňské smysly takto:
Sluch
Sluch je pro koně velmi důležitý. Koně mají lepší sluch než lidé.
Pomocí svých pohyblivých uší je kůň schopný neustále zachytávat různé druhy zvuku, které k němu přichází ze všech možných směrů. Pokud je kůň ve střehu, jeho uši budou otočeny na pozorovaný objekt. Pokud se tedy kůň soustředí na jezdce, jeho uši budou stočeny více dozadu.
Sluch také hraje velmi důležitou roli při orientaci koně ve tmě.
Čich
Koňský čich je velmi dobře vyvinut. Na příklad koně dokážou vycítit přítomnost jiného koně na poměrně velké vzdálenosti.
Čich je také velmi důležitý pro společenské chování koní. Nový kůň bude ve stádě důkladně očichán ostatními členy stáda jako první. Pokud si kůň jednou zapamatuje pach jiného koně, již nikdy jej nezapomene.
Hřebci a valaši si také očichávají své „koblížky“ a kálí na ně, aby přebili pach rivalů.
Koně mohou mít velmi rozdílné pachy.
Pokud kůň cítí něco nového nebo divného, často zvedne svůj horní pysk a „větří“. Tomuto jevu se říká flémování.
Koně dokážou podle čichu poznat, zda je jejich voda a krmení v pořádku. Pokud se kůň vykálí do svého kýble s vodou, už z něj nebude pít.
Chuť
Chuť pomáhá divokým koním rozpoznávat jedovaté rostliny od těch jedlých.
Mnoho koní má preference nebo nelibost vůči určitým chutím jako je kyselost, hořkost, slanost nebo sladkost. Tím pádem někteří koně mají rádi banány a jiní ne. Všeobecně platí, že většina koní preferuje sladké, ale neodmítnou kyselé jablko. Stejně tak koně rádi lížou kamennou sůl.
Hmat
Koně jsou od přírody velmi citliví a mohou dokonce cítit mouchu, která přistane na jejich kůži. Pokud je na koni moucha, bude se ji snažit odehnat šviháním ocasu, házením hlavou nebo cukáním určitého podkožního svalu.
Koně reagují na nejjemnější dotek a tím pádem můžeme říci, že jejich hmat je velmi silně vyvinutý.
Hmatové vousy
Koně prozkoumávají své okolí pomocí dlouhých hmatových vousů, které mají na svém horním i dolním pysku.
Divokým koním sloužily hmatové vousky kolem jejich očí, nozder a tlamy k prozkoumávání povrchu a hledání jedlých rostlin. Nervová zakončení a tlakové senzory jsou stále funkční i u domestikovaných koní.
Hlavní funkcí těchto vousků je ochrana koně. Citlivé oblasti jako oči, nozdry a tlama jsou ochraňovány před zraněním pomocí těchto fousků. Vousky fungují takto: „Musím si dávat pozor, pár centimetrů a praštím se do nosu“ nebo „něco se mi dostane do očí“.
Koně, kteří tyto vousky nemají, mají mnohonásobně větší šanci na zranění hlavy. Tím, že tyto hmatové vousy ostříháte, vezmete koni podstatnou část jeho ochranného mechanismu citlivých částí hlavy. Ostříhané hmatové vousky jsou pro koně skutečně nepříjemné.
Zrak
Zrak koní je naprosto odlišný od toho lidského. Hlavními rozdíly jsou tyto:
Pozice očí
Predátoři mají oči umístěné v přední části lebky, např.: kočky, sovy, psi, lvi. Díky tomuto se mohou lépe zaměřit na svou kořist.
Koně mají oči umístěné po stranách lebky, a to z toho důvodu, že jsou od přírody kořist a potřebují tedy větší přehled o svém okolí a případném nebezpečí.
Lidské oči jsou umístěny takřka hned vedle sebe.
Ostření
Koně vidí dobře jak na blízko, tak na dálku díky možnostem ostření svých očí. V podstatě jsou koně schopni vidět ve stejný okamžik ostře předměty v bezprostřední blízkosti i krajinu v pozadí. Pokud se kůň pase, je schopen zkoumat pastvu a ve stejné chvíli zcela jasně vidět, co se děje v dálce.
Celkový rozhled
Koně mají širší zorné pole než lidé. Jsou schopní vidět téměř 360° kolem sebe, zatímco naše zorné pole pokrývá zhruba 190°:
Vnímání trojrozměrného prostoru:
Vidění jednoho oka:
Slepá skvrna:
Noční vidění - přizpůsobování se světlu:
Koně mají mnohem lepší noční vidění než my, na druhou stranu jejich schopnost ostření je mnohem horší.
Přizpůsobování se světlu je pro koně mnohem náročnější než pro lidi. Pokud se z temného prostředí najednou dostanou na světlo, mohou být koně váhaví a neochotní. V takovémto případě NETLAČTE na koně, nechte jeho oči, aby se přizpůsobily.
Barvy
Důležité!!!
Zjištění, že koně jakožto kořist mají úplně jiné vnímání světa než máme my jako predátoři, nás nutí uvědomit si toto:
Musíme být disciplinovaní a NIKDY netrestat koně za jeho přirozené chování a reakce!!!
Tím pádem musíme znát, jak fungují koňské smysly! Čím více se toho naučíte o koňském vnímání světa, tím lépe budete schopni se svým koněm pracovat!
Přeloženo z: http://straightnesstraining.com/the-horse/senses/